همه چیز در مورد طراحی وب سایت

همه چیز در مورد طراحی وب سایت

1397/11/03

تعریف مفاهیم پایه وب و طراحی وب سایت

پژوهشگران توسعه مجازی البرز در این مقاله سعی دارد تا معانی و مفاهیم هر آن چیزی که به وب مربوط می شود را برای کاربران علاقه مند به این زمینه بیان کند. اکثر افرادی که با مفهوم طراحی وب سایت رو به رو می شوند ابتدا درک صحیحی از کلمه و مفهوم وب ندارند.

وب همان شبکه جهانی World Wide Web می باشد که به اختصار www نوشته و شناخته می شود. وب امروزه به نام اینترنت در بین افراد شهرت دارد و به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

سایت های فراوانی در مورد معنی جامع وب مطالب مفیدی را قرار داده اند که در صورت تمایل می توانید از، صفحه‌ی وب جهان گستر در ویکی پدیا  دیدن فرمائید.

پس از شناخت مفهوم وب حال به سراغ معرفی مفهوم خود وب سایت می رویم. همان طور که می دانید در دنیای واقعی زمانی که می خواهیم کسب و کار و یا دفتر کاری داشته باشیم نیازمند هستیم که یک مکانی را برای کسب و کار خود اجاره کنیم و کار خود را در آن زمین گسترش دهیم. در اینترنت و دنیای وب هم همین مفهوم وجود دارد و عملی مشابه دنیای واقعی اتفاق می افتد. کاربران می توانند قسمتی از اینترنت را اصطلاحا اجاره کنند و به کسب و کار خود در آن قسمت به صورت اینترنتی بپردازند. به قسمتی از اینترنت که در اجاره افراد قرار می گیرد وب سایت گفته می شود. البته باید توجه داشته باشید که این اصطلاحات تنها برای بیان ساده مفهوم وب سایت گفته شده و در واقعیت عمل اتفاق های پیچیده و متفاوت تری رخ می دهد.

مفهوم بعدی که پس از شناخت وب و وب سایت باید به آن بپردازیم طراحی وب سایت است. اگر شما در حوزه اینترنت فعالیت داشته باشید و یا حتی استفاده های جزئی از اینترنت داشته باشید حتما بار ها با مفهوم طراحی وب مواجه شده اید. 

طراحی وب چیست؟

 همان طور که در دنیای واقعی برای داشتن یک ساختمان و خانه ابتدا زمین آن را تهیه می کنیم و سپس به ساخت و ساز و بعد طراحی داخلی ساختمان و خانه خود می پردازیم، در دنیای اینترنت و وب سایت هم اتفاقی مشابه صورت می گیرد به این صورت ابتدا ما بخشی از اینترنت را از طریق هایی اجاره می کنیم که به آن هاست گفته می شود و سپس ابزار هایی در اختیار ما قرار می گیرد که می توانیم با آن ها سایت خود را بسازیم و آن گونه که مایلیم آن را زیبا و جذاب کنیم.

مفهوم طراحی وب در واقع شامل هر آن چیزی می شود که ما می توانیم توسط آن به زیبایی و بهبود سایت خود بپردازیم. 

کاری که یک طراح وب سایت انجام می دهد در واقع مانند کار یک دکوراسیون کار و یا طراح داخلی می باشد. به این ترتیب که طراحان وب تعیین می کنند که هر آن چیزی که ما در یک وب سایت مشاهده می کنیم از جمله المان های مختلف یک وبسایت هم چون متن ها، عکس ها، لینک ها و… به چه شکل و در چه مکانی از سایت نمایش داده شوند.

طراحی وب را با برنامه نویسی وب اشتباه نگیرید

 یکی از اشتباهات متداول افراد در زمینه وب سایت این است که طراحی وب سایت و برنامه نویسی وب سایت را اشتباها یکی می دانند در صورتی که این دو مفهوم کاملا با هم متفاوت بوده و زمینه کاری متفاوتی هم دارند.

طراحی وب به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که سبب زیبایی وب سایت ما می شود در واقع هر آن چیزی که کاربر در هنگامم مراجعه به وب سایت در صفحه مانیتور خود مشاهده می کند از جمله مکان المان ها، رنگ ها، تصاویر و ... همگی حاصل کار طراحان وب سایت می باشد.  به صورت کلی کار اصلی یک طراح وب، طراحی چیزهایی است که کاربران با آن بصورت مستقیم در ارتباط هستند.

این در حالی است که برنامه نویس وب عملی متفاوت با طراح وب سایت انجام می دهد. برنامه نویسان وب از طریق زبان های برنامه نویسی وب کد هایی را می نویسند که ظاهر وب سایت را تغییر نمی دهد اما عملکرد وب سایت را می سازد.

به طور مثال زمانی را در نظر بگیرید که شما به عنوان یک کاربر سایت می خواهید به وب سایتی مراجعه کرده و مقاله ای را از آن سایت دانلود کنید. در این حالت آن چیزی که در مانیتور خود از وب سایت مشاهده می کنید از جمله آیکن جستجو برای یافتن مقاله مورد نظر خود و یا آیکن دانلود برای دریافت مقاله، همگی طراحی شده به وسیله طراح وب سایت می باشند. اما برای اینکه مقاله از پایگاه داده یا دیتابیس سایت جستجو شود، لود شود و در اختیار شما قرار بگیرد باید کد های برنامه نویسی اجرا شود که توسط برنامه نویس سایت تولید می شود.

 پس همان طور که متوجه شدید طراحی وب سایت و برنامه نویسی وب سایت دو مفهوم متفاوت است اما مکمل هم هستند و هردو برای داشتن یک وب سایت خوب تلاش می کنند.

طراحی وب سایت و برنامه نویسی وب سایت هر دو توسط زبان های برنامه نویسی انجام می شود. در هر دو زمینه زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که در کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پس زبان های برنامه نویسی در واقع آن ابزار هایی است که به طراحان و برنامه نویسان وب برای اجرای وظایف خود کمک می کند.

یک طراح وب، برای اینکه بتواند یک صحفه‌ی وب را طراحی کند، از تکنولوژی های زیر استفاده میکند:

 

  • HTML (یا HTML5)
  • CSS (یا CSS3)
  • جاوا اسکریپت
  • جی کوئری
  • و…

 در واقع تعداد زبان های برنامه نویسی بسیار زیاد است اما موارد گفته شده فوق حداقل دانشی است که یک طراح صفحات وب برای طراحی به آن نیازمند است. البته میتوانید فقط با ۲ مورد اول یعنی HTML و CSS نیز سایت هایی را طراحی کنید،‌ ولی جاوا اسکریپت و جی کوئری میتوانند به کار شما بسیار قدرت دهند.

نکته قابل توجه دیگر این است که بسیاری از برنامه نویسان  HTML و CSS را جزو زبان های برنامه نویسی نمیدانند که این مسئله به بحث های تخصصی برنامه نویسی مربوز می شود و در این مقاله به آن نمی پردازیم.

 برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد طراحی و برنامه نویسی وب به بخش وبلاگ سایت پژوهشگران توسعه مجازی البرز مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید