ترفند هایی برای افزایش امنیت داده

ترفند هایی برای افزایش امنیت داده

1398/02/24

داده های شخصی مهم ترین اطلاعاتی هستند که معمولا در سیستم های کامپیوتری شخصی ذخیره می شوند. این اطلاعات ممکن است داده های شخصی یا کاری باشد که در اگر در معرض دسترسی دیگران قرار بگیرند ممکن است اطلاعات شما به خطر بیفتد. در ادامه به بیان چنین روش که امنیت داده های شما را افزایش می دهد اشاره می کنیم.

ترفند هایی برای افزایش امنیت داده

داده های شخصی مهم ترین اطلاعاتی هستند که معمولا در سیستم های کامپیوتری شخصی ذخیره می شوند. این اطلاعات ممکن است داده های شخصی  یا کاری باشد که در اگر در معرض دسترسی دیگران قرار بگیرند ممکن است اطلاعات شما به خطر بیفتد. در ادامه به بیان چنین روش که امنیت داده های شما را افزایش می دهد اشاره می کنیم.

  1. غیر فعال کردن سرویس ویرایش رجیستری از راه دور

برای افزایش امنیت داده هایتان باید تنها شما شخصی باشید که به ویرایش فایل رجیستری دسترسی دارد از این رو باید سرویس ویرایش رجیستری از راه دور را غیر فعال نمود. برای این کار ابتدا در منوی استارت عبارت run را تایپ کنید در پنجره باز شده عبارت دستوری SERVICES.MSC را تایپ و سپ اجرا نمایید. در پنجره جدید که باز می شود قسمت  Remote Registry را باز کنید و از غیر فعال بودن این گزینه مطمعن شوید.

  1. قفل کردن

زمانی که مجبورید سیستمتان را برای مدتی ترک کنید و نمیخواهید افراد دیگر به سیستم شما دسترسی داشته باشند می توانید سیستم خود را قفل کنید. برای قفل سیستم می توانید از کلید ترکیبی Windows Key + L استفاده نمایید. در صورت تمایل برای افزایش ایمنی داده های خود می توانید گزینه های Screen Saver را به گونه ای تنظیم کنید که برای غیر فعال کردن نیازمند پسورد باشد.

  1. جلوگیری از حملات فیشینگ

برای جلوگیری از حمله های فیشینگ و به خطر افتادن داده های خود همواره سعی کنید مرورگر های اپرا،فایرفاکس و یا اینترنت اکسپلورر خود را به جدید ترین نسخه آن ها به روزرسانی کنید. زیرا این مرورگر ها قبل از فراخوانی هر URL ابتدا آن را با لیست سیاه خود مقایسه میکنند و در صورت مغایرت و یا وجود خطر به شما اطلاع می دهند.

  1. به روزرسانی مدام نرم افزار ها

هکر ها معمولا برای هک سیستم ها و یا دستیابی به داده های کاربران از حفره های موجود در نرم افزار ها استفاده می کنند از این رو توسعه دهندگان و تولید کنندگان نرم افزار ها همواره به دنبال بستن این حفره ها هستند. از این رو لازم است تا برای افزایش امنیت سیستم و نیز داده های خود همواره از نرم افزار های به روز استفاده نمایید.

  1. پاک کردن دائمی اطلاعات در صورت فروختن و یا واگذاری سیستم

در صورتی که می خواهید سیستم خود را بفروشید و یا به کسی دیگر واگذار کنید حتما قبل از واگذاری اطلاعات خود را حذف کنید اما توجه داشته باشید که حذف اطلاعات به صورت معمولی قابل بازگشت می باشد. اگر می خواهید اطلاعات خود را به صورت دایمی و غیر قابل بازگشت حذف نمایید می توانید از نرم افزار هایی هم چون ERASER استفاده نمایید.

  1. رمز گذاری فایل های حاوی اطلاعات مهم

شما می توانید با رمز گذاری فابل ها نیز امنیت داده های خود را افزایش دهید. برای این کار می توانید از فلش درایور ها با قابلیت رمزنگاری استفاده نمایید این فلش درایور ها قابلیت رمزگذاری داخلی دارند. برخی نرم افزار ها هم هستند که به شما این امکان را می دهند تا بتوانید فایل های خود را رمزگذاری کنید. از جمله این نرم افزار ها می توان به True Crypt اشاره کرد.

  1. فعال سازی ویژگی S.M.A.R.T هارد دیسک

این ویژگی هارد دیسک این ویژگی را فراهم می کند تا هر گونه اختلال در کار هارد دیسک شما ثبت شده و به شما اطلاع داده شود. از این رو شما به راحتی می توانید قبل از خرابی کامل هارد دیسک و از دست رفتن داده هایتان از زمان مناسب برای تعویض هارد دیسک مطلع شوید. این ویژگی را از طریق بایاس سیستم خود می توانید فعال کنید.

  1. نمایش پسوند فایل

سیستم‌عامل ویندوز در حالت پیش‌فرض، پسوند فایل‌ها را مخفی می‌کند.  هکرها با سوء‌استفاده از همین ویژگی فایل‌های خطرناک را بر روی کامپیوتر قربانی کپی کرده و با انتخاب یک نام آشنا برای فایل‌ها، قربانی را فریب داده و ترغیب می‌کنند تا فایل‌ها را اجرا نماید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید