روش هایی برای افزایش عمر باطری لپ تاپ

روش هایی برای افزایش عمر باطری لپ تاپ

1398/02/21

باطری لپ تاپ یکی از قطعات مهم لپ تاپ است. در این مقاله سایت پی تی ام البرز به معرفی چندین روش افزایش عمر باطری می پردازد که با رعایت این نکات می توانید از باطری لپ تاپ خود مدت زمان بیشتری استفاده نمایید.

روش هایی برای افزایش عمر باطری لپ تاپ

لپ تاپ ها رایانه های همراهی هستند که امروزه به وفور مورد استفاده افراد مختلف قرار می گیرند. مهم ترین ویژگی لپ تاپ ها قابل حمل بودن آن ها می باشد. اکثر افرادی که از لپ تاپ استفاده می کنند نیاز دارند تا از رایانه خود بدون اتصال به برق اشتقفاده نمایند. از این رو باطری لپ تاپ یکی از قطعات مهم لپ تاپ است. در این مقاله سایت پی تی ام البرز به معرفی چندین روش افزایش عمر باطری می پردازد که با رعایت این نکات می توانید از باطری لپ تاپ خود مدت زمان بیشتری استفاده نمایید.

اگر برای اولین بار است که می خواهید از باطری لپ تاپ خود استفاده نمایید، باید ابتدا شارژ اولیه باطری را به طور کامل مصرف کنید (تا دستگاه شما خاموش شود) سپس آن را به شارژ متصل کنید و اجازه دهید تا 12 ساعت در این حالت باقی بماند و حتی اگر شارژ آن هم پر شد تا پایان 12 ساعتد به هیچ وجه آن را از شارژ جدا نکنید.

یکی از پر مصرف ترین قطعه های لپ تاپ دی وی دی رایتر آن می باشد، بنا بر این اگر در مکانی هستید که به شارژر دسترسی ندارید تا حد امکان از دی وی رایتر لپ تاپ خود استفاده نکنید. در زمان هایی که از دیسک قرار داده شده به روی دی وی دی رایتر استفاده نمی کنید حتما دی وی دی را از دستگاه خارج کنید در این صورت انرژی باطری لپ تاپ شما برای خواندن دی وی دی هدر نمی رود.

وای فای و بلوتوث به دلیل اینکه برای اجرای مداوم نیاز به سخت افزار های تخصیص یافته شده ارند، مصرف انرژی زیادی هم دارند بنابر این اگر از این امکانات استفاده نمی کنید، برای حفظ بیشتر انرژی و شارژ باطری لپ تاپتان آن ها را خاموش و غیر فعال نگه دارید.

هارد دیسک لپ تپ خود را همواره Defrag کنید. دیفرگ کردن در هارد سبب می شود تا اطلاعات مشابه و مرتبط هارد در کنار هم قرار بگیرند از این رو در زمان فراخوانی اطلاعات، هد هارد دیسک کم ترین زمان و حرکت مکانی را انجام داده و از این رو انرژی کم تری مصرف خواهد شد. نکته قابل توجه این است که کارت های SSD خود به طور خودکار اطلاعات مرتبط را در کنار هم قرار می دهند از این رو نباید این گونه حافظه ها را دیفرگ کرد و دیفرگ کردن کارت های حافظه SSD موجب آسیب رسانی به کارت حافظه خواهد شد.

از آن جا که درایور ها و نرم افزار ها برای انجام بسیاری از کار ها باید با هم هماهنگ باشند، از این رو همین برقراری ارتباط میان درایور ها و برنامه ها سبب کند شدن سیستم و نیز مصرف بیشتر باطری می شود. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید همیشه برنامه ها و نیز درایور های خود را آپدیت کنید.

در لپ تاپ هایی که از ویندوز 10 استفاده می کنند همواره تعدادی از برنامه ها به صورت خودکار در پس زمینه اجرا می شوند تا اطلاعات را به روز نگه دارند. اجرای این برنامه ها سبب می شود تا انرژی باطری لپ تاپ شما هدر رود. سعی کنید همیشه برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا هستند را در صورتی که به آن نیاز ندارید ببندید.

زمانی که شما از حالتSleep ویندوز استفاده می کنید، هارد دیسک و صفحه نمایشگر خاموش می شوند در حالی که سی پی یو هم چنان روشن است و فقط به صورت کند کار می کند در حالت Sleep حافظه نیز فعال می باشد. از این رو مصرف انرژی در این حالت نیز زیاد است. پس بهتر است به جای استفاده از حالت Sleep از حالت Hibernate ویندوز استفاده نمایید. در این حالت وضعیت کنونی سیستم شما ذخیره شده وسپس سیستم به طور کامل خاموش ی شود از این رو صرفه جویی انرژی در این حالت بیشتر خواهد بود.

نکته جالبی که برخی کاربران از آن غافل هستند، این است که سیستم شما برای آن که صوت و صدا را با ولوم بیشتری پخش کند به مصرف انرژی بیشتری هم نیاز دارد. از این رو اگر مایل هستید که شارژ باطری شما عمر بیشتری داسته باشد فایل های صوتی را با صدای کم تری پخش کنید و یا از هدست ها  و هدفون ها استفاده نمایید.

و در آخر می توانید برای مدیریت عمر باطری خود از نرم افزار های مدیریت مصرف باطری استفاده نمایید. چنین برنامه هایی می توانند برای صرفه جویی در شارژ باطری شما موثر باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید