وب سایت های داینامیک و استاتیک و تفاوت آن ها

وب سایت های داینامیک و استاتیک و تفاوت آن ها

1397/11/03

تعریف وب سایت های پویا و ایستا و بیان تفاوت آن ها

اصلی ترین تقسیم بندی که در حوزه وب سایت های گوناگون با آن رو به رو هستیم، وب سایت های استاتیک و وب سایت های داینامیک می باشد. احتمالا اکثر افرادی که اندکی با طراحی و یا پشتیبانی صفحات وب آشنایی داشته باشند، واژه استاتیک بودن و یا داینامیک بودن وب سایت ها را چندین بار شنیده اند. تمامی وب سایت های اینترنتی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم و در حوزه های گوناگونی فعالیت دارند،  همگی یا استاتیک هستند و یا داینامیک. در این مقاله که از سوی شرکت پژوهشگران توسعه مجازی البرز جمع آوری و تهیه شده است، قصد داریم به معرفی این دو مفهوم و تفاوت های آن ها بپردازیم.

 

سایت استاتیک چیست ؟

به صفحات اینترنتی که توسط زبان نشانه گذاری Html طراحی می شوند ، وب سایت های استاتیک گفته می شود. سایت های استاتیک برای ویرایش و بروزرسانی، نیاز به دانش برنامه نویسی دارند و اطلاعات سایت از طریق صفحات مدیریت و پشتیبانی سایت در دستری و قابل تغییر نمی باشد.صفحات وب ایستا به صورت غیر پویا طراحی می شوند به بیان دیگر صفحه وب استاتیک به پایگاه داده متصل نمی شود. به روز رسانی و ایجاد و اضافه کردن پست و یا مطالب در سایت های ایستا با دانش برنامه نویسی امکان پذیر است و نیاز به زمان بیشتری نسبت به وب سایت های پویا می باشد. اما این سخن بدان معنی نیست که وب سایت های استاتیک فاقد کاربرد می باشند بلکه به طور معمول کاربرد آن ها در سایت های شخصی و صفحاتی هستند که نیاز به تغییر مداوم ندارند و مدیر سایت نیازمند برنامه نویسی مداوم نمی باشد.

با توجه به خصوصیات گفته شده در مورد وب سایت استاتیک هزینه و تعرفه طراحی سایت استاتیک ارزان تر از وب سایت داینامیک می باشد. بنابر این گزینه های مناسبی برای داشتن سایت های معمولی شخصس نظیر وب سایت شخصی یک هنرمند، وکیل و یا... می باشند. اما با توجه به این که پشتیبانی و بروز رسانی سایت نیاز به دانش برنامه نویسی دارد، بنابراین هزینه پشتیبانی وو ویرایش سایت را نیز در بر دارد. هزینه پشتیبانی سات های استاتیک از وب سایت های داینامیک بیشتر می باشد.

شرکت پژوهشگران توسعه مجازی البرز کلیه خدمات طراحی و تولید وب سایت های استاتیک و پشتیبانی سایت استاتیک را توسط مجرب ترین تیم های برنامه نویسی و پشتیبانی سایت با کم ترین هزینه ممکن انجام می دهد.

سایت داینامیک چیست؟

به سایت های اینترنتی که دارای پنل مدیریت سایت و مدیریت محتوا هستند سایت های داینامیک یا وی سایت پویا گفته می شود. در وب سایت پویا مدیر سایت می تواند بدون داشتن دانش طراحی وب و بدون داشتن هیچ گونه دانش برنامه نویسی، به راحتی  تنها با داشتن دانش کافی در مورد پشتیبانی سایت و کار با پنل های مدیریت محتوا سایت محتویات هر صفحه از سایت خود را ویرایش یا بروز رسانی نماید و مطالب و محتوای خود را در کم ترین زمان ممکن در سایت خود بارگزاری نماید. در یک سایت داینامیک کنترل تمام بخش های سایت مثل ایجاد و یا حذف یک صفحه، ویرایش محتویات هرصفحه و… برعهده مدیر سایت است و همگی با استفاده از ویژگی ها و قابلیت های پنل های مدیریت سایت انجام می گیرد. سایت های داینامیک مطابق با نیاز کاربر و بودجه او ساخته می شوند و به نسبت سایت های استاتیک انعطاف پذیر بوده و از طرفی قیمت طراحی بالا تری هم دارد. امروزه بیش تر سایت هایی مثل سایت های خبری، شبکه های اجتماعی و… که نیاز به بروز رسانی مداوم دارند به صورت داینامیک طراحی می شوند. بنابر این اگر صاحب سایت دارای دانش اندکی در مورد کار با پنل های مدیریتی باشد، به راحتی و بدون هیچ هزینه ای می تواند سایت خود ویرایش و به روز رسانی کند.

یکی از نقاط مثبت وب سایت پویا داشتن حجم پائین دیتا می باشد که این مسئله برای اکثر صفحات اینترنتی به خصوص سایت های بزرگ بسیار مهم و ضروری است.

همان طور که می دانید قدم بعدی پس از طراحی و مدیریت سایت بالا آوردن سایت در افزونه های گوگل و بحثی به نام سئو سایت مطرح است که بسیار ضروری و مهم است. سایت های داینامیک دارای مدیریت سئوی قوی هستند . یکی از قوائد مهم سئو در بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو مثل گوگل، آپدیت شدن مداوم سایت است. بنابراین وب سایت های سئو، عموماً داینامیک طراحی می شوند تا قابلیت به روزرسانی ساده را دارا باشند.

شرکت پی تی ام البرز ( پیاده سازی و توسعه مجازی البرز) دارای نمونه کار های فرآوان در زمینه طراحی سایت های استاتیک و طراحی سایت داینامیک می باشد که این نمونه پروژه ها را می توانید در قسمت پروژه ها سایت مشاده نمائید. برای طراحی سایت و یا پشتیبانی سایت های خود می توانید به گروه طراحی و پشتیبانی سایت شرکت پی تی ام البرز اعتماد کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید