راه هایی برای افزایش سرعت ویندوز 10

راه هایی برای افزایش سرعت ویندوز 10

1398/02/02

امروزه استفاده از ویندوز 10 بسیار رایج شده است. اما این ویندوز در برخی موارد پیش می آید که بسیار کند ی شود و مشکلاتی را برای کاربران به وجو می آورد. در این مقاله می خواهیم تا راهکار هایی را برای افزایش سرعت ویندوز 10 به شما پیشنهاد کنیم.

راه هایی برای افزایش سرعت ویندوز 10

امروزه استفاده از ویندوز 10 بسیار رایج شده است. اما این ویندوز در برخی موارد پیش می آید که بسیار کند ی شود و مشکلاتی را برای کاربران به وجو می آورد. در این مقاله می خواهیم تا راهکار هایی را برای افزایش سرعت ویندوز 10 به شما پیشنهاد کنیم.

  1. ریبوت کردن

یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین راه برای افزایش  سرعت ویندوز 10 ریبوت کردن آن می باشد. در بعضی مواقع که هنگام کار با ویندوز با کندی غیرعادی آن مواجه می شوید می توانید از این راه استفاده کنید. با این که این راه سده و ابتدایی است ما در مواقع زیادی چاره ساز است و جانی دوباره به ویندوز شما می بخشد و سرعت عادی را به آن برمی گرداند.

  1. محدود کردن پردازش های Start up

گاهی اوقات دلیل کند بودن ویندوز می تواند باز بودن و اجرای چندین برنامه در پس زمینه ویندوزتان باشد. شما از اجرای این برنامه ها خبر ندارید اما این برنامه ها هم زمان که شما با ویندوزتان کار می کنین در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند و قدرت CPU و ویندوز ما را کم می کنند. برای بستن این برنامه ها باید  Task Manager را اجرا کنبد.برای باز کردن  Task Managerابتدا به روی نوار ابزار پایین صفحه کلیک راست کنید و گزینه Task Manager را انتخاب کنید البته راه حل ساده تر آن استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+shift+ESC  می باشد. در پنجره باز شده در تب Start up می توانید لیستی از تمامی برنامه هایی که در هنگام راه اندازی سیستم باز می شوند را ببینید. در بخش Start up impact نیز می توانید میزان تاثیر هر یک از این برنامه ها را مشاهده کنید.

با کلیک راست به روی هر کدام از برنامه ها می توانید از گزینه های موجود استفاده کنید و اطلاعات برنامه را مشاهده کنید و یا به محل نصب برنامه منتقل شوید. برای اینکه از اجرای برنامه در هنگام راه اندازی ویندوز جلوگیری کنید کافی است تا بعد از کلیک راست به روی برنامه مورد نظر گزینه Disable را انتخاب نمایید. توجه کنید که جای نگرانی وجود ندارد و این کار برنامه را برای همیشه غیر فعال نمی کند بلکه پس از اینکه ویندوز شما راه اندازی شد در صورت نیاز با کلیک به روی برنامه می توانید آن را اجرا کنید. اگر مایل بودید که برنامه به صورت خودکار پس از راه اندازی ویندوز مجددا اجر ا شود می توانید پس از کلیک راست به روی برنامه گزینه Enable  را انتخاب کنید.

  1. غیرفعال کردن جلوه‌های بصری ویندوز 

ویندوز در همه موارد و از ضعیف‌ترین ماشین‌ها یک دسته از جلوه‌های فانتزی را در نظر گرفته است که استفاده از آن‌ها، کار با ویندوز را بسیار لذت‌بخش می‌کند. این جلوه‌ها شامل انیمیشن‌هایی هستند که هنگام بزرگ‌نمایی و یا کوچک‌نمایی پنجره‌ها، به محو شدن لبه‌ها و یا صاف کردن فونت می‌پردازند. غیرفعال کردن این افکت‌ها منابع اضافی را برای عملکرد بهتر سیستم آزاد می‌کند.

برای غیر فعال کردن جلوه های بصری در منوی استارت ویندوز خود، performance را تایپ کنید و سپس گزینه Adjust the appearance and performance of Windows را انتخاب کنید. در این هنگام پنجره Option Performance باز می شود که شما در تب Visual Effects می توانید گزینه های موجود را برسی کنید و آن هایی را که نیاز ندارید غیر فعال کنید. اگر شما مایل بودید که تمامی گزینه ها را برای بهبود عملکرد سیستم غیر فعال کنید می توانید Adjust for best performance را انتخاب کنید و اوکی کنید. در این صورت ممکن است که شکل ظاهری لبه های پنجره ها در ویندوز شما تغییر کند و حالت اولیه را نداشته باشد.

  1. حذف برنامه ها ی Crapware

Crapware ها در واقع برنامه هایی هستند که شرکت مایکروسافت به صورت پیش فرض به روی پلتفرم های خود قرار می دهد. البته ممکن است که در طول استفاده از ویندوز و نصب برنلامه های جانبی، Crapware هایی به ویندوز شما اضافه شوند که پیش نیاز اجرای دیگر برنامه ها هستند. برای مشاهده این گونه برنامه ها می توانید به استارت ویندوز خود بروید سپس گزینه All apps را انتخاب کنید. حال از میان این برنامه ها می توانید هر کدام که وجودشان ضروری نیست را به راحتی حذف نمایید به این ترتیب که به روی هر برنامه کلیک راست کرده و گزینه Uninstall را انتخاب می کنیم. با حذف این گونه برنامه ها، رم و پردازنده مرکزی آزاد تر می شود بنا بر این سرعت ویندوز شما افزایش می یابد.

  1. از سیستم troubleshooter ویندوز استفاده کنید

ویندوز 10 نسبت به سایر ویندوز ها برتری هایی دارد یکی از این برتری ها وجود ابزار پرکاربرد troubleshooting می باشد. اکثر کاربران ویندوز 10 با این قابلیت ویندوزشان آشنا نیستند. این قابلیت به طور خود کار می تواند خطاهای موجود ویندوز را شناسایی و برطرف کند در نتیجه سرعت ویندوز را بهبود ببخشد. برای استفاده از این ابزار کارآمد می توانید در قسمت جست و جو عبارت troubleshooting را تایپ کنید سپس گزینه Troubleshooting Control Panel را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، از قسمت System and Security گزینه Run maintenance tasks را انتخاب کنید. حال مشاهده می کنید که پنجره ای با نام Troubleshoot and help prevent computer problems برای شما باز می شود که در این پنجره باید کلید Next را بزنید. حال ابزار troubleshooting می تواند میانبر ها و فایل هایی که از آن استفاده نمی کنید را تشخیص دهد و یا ویندوز را عیب یابی کرده و به شما گزارش دهد. توجه کنید که استفاده از این ابزار نیازمند این است تا شما در ویندوز دسترسی به عنوان ادمین داشته باشید.

  1.  غیر فعال کردن Search Indexing

در کامپیوتر هایی که قدرت پردازشی کمی دارند، Search indexing  می تواند بخش زیادی از منابع را اشغال کند که در نتیجه موجب کندی سیستم می شود. بهتر است در چنین سیستم هایی این بخش را غیر فعال کنید تا سرعت ویندوز شما بیشتر شود. برای غیر فعال کردن این بخش می توانید به بخش Control Panel ویندوز خود وارد شوید و سپس گزینه index Options را انتخاب کنید. حال از پنجره باز شده می توانید به روی Modify و سپس مکان هایی که مایل نیستید در آن search indexing اتفاق بیفتد را غیر فعال کنید.

البته راه حل بهتر این است که هر زمان احساس می کنید ویندوزتان کند شده به طور موقت search indexing را غیر فعال کنید تا بعدن بتوانید مجددآ آن را فعال کنید. برای غیر فعال سازی موقت search indexing به روی This PC موجود در دسکتاپ ویندوز خود راست کلیک کرده و سپس گزینه Manage را انتخاب نمایید. از بین گزینه های موجود Applications & Services را انتخاب نمایید سپس به روی Services دابل کلیک کنید. یک لیست در پایین ظاهر می شود. از این لیست گزینه Windows Search را انتخاب کنید. در پنجره جدید می توانید نوع Start up  را تعیین کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید