آموزش ردیابی لپ تاپ سرقت شده

آموزش ردیابی لپ تاپ سرقت شده

1398/01/28

با توجه به اینکه لپ تاپ ها رایانه های همراه هستند و معمولا افراد تمامی اطلاعات مهم و مورد نیاز روزانه خود را در لپ تاپ شخصی خود نگه می دارند، بنابراین گم شدن و یا به سرقت رفتن لپ تاپ می تواند مسئله مهم و دردسر سازی باشد. اما در این مقاله پی تی ام البرز به معرفی چند راه برای ردیابی لپ تاپ های ویندوز و مک به شما آموزش می دهد که در صورت نیاز می توانید با استفاده از این ترفند ها و برنامه های ردیاب لپ تاپ خود را ردیابی کنید.

آموزش ردیابی لپ تاپ سرقت شده

با توجه به اینکه لپ تاپ ها رایانه های همراه هستند و معمولا افراد تمامی اطلاعات مهم و مورد نیاز روزانه خود را در لپ تاپ شخصی خود نگه می دارند، بنابراین گم شدن و یا به سرقت رفتن لپ تاپ می تواند مسئله مهم و دردسر سازی باشد. اما در این مقاله پی تی ام البرز به معرفی چند راه برای ردیابی لپ تاپ های ویندوز و مک به شما آموزش می دهد که در صورت نیاز می توانید با استفاده از این ترفند ها و برنامه های ردیاب لپ تاپ خود را ردیابی کنید.

  1. ردیابی لپ تاپ ویندوزی: شرکت مایکروسافت در ویندوز 10 خود یک ویژگی بسیار کارآمد به نام  Find My Device را در اختیار کاربران قرار داده که با استفاده از فعال سازی این گزینه می توانید به ردیابی سیستم خود کمک کنید.
  1. وارد بخش تنظیمات شوید و گزینه  Update & Security را انتخاب نمایید.
  2. در پنجره جدید باز شده، در پنل سمت چپ می توانید گزینه Find My Device را پیدا کرده و با کلیک به روی آن در پنجره جدیدی که باز می شود می توانید این ویژگی را خاموش و یا روشن کنید.
  3. زمانی که بخواهید لپ تاپ خود را ردیابی نمایید باید ابتدا به حساب مایکروسافت خود با اطلاعات شخصی خود وارد شوید. پس از وارد شدن به حساب خود، می توانید لیست دستگاه های خود را مشاهده نمایید. در سمت راست می توانید گزینه یافتن دستگاه من را مشاهده نمایید. با انتخاب این گزینه یک نقشه برای شما نشان داده می شود و آخرین مکانی که لپ تاپ شما شناسایی و ردیابی شده به روی نقشه به شما نشان داده می شود.
  1. ردیابی مک بوک: در اکو سیستم مک یک قابلیت به نام Find My Mac وجود دارد که به شما این اجازه را می دهد تا لپ تاپ خود را ردیابی نمایید. در ادامه به آموزش چگونگی ردیابی مک بوک می پردازیم.
  1. به تنطیمات وارد شوید و گزینه iCloud  را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر برای اولین بار است که وارد این بخش از تنظیمات می شوید باید ابتدا به حساب شخصی اپل خو وارد شوید.
  2. در پنجره تنظیمات باز شده گزینه Find My Mac را پیدا کرده و وضعیت آن را چک کنید. اگر این گزینه خاموش بود و آن را روشن کردید یک پیغام ظاهر می شود که باید آن را تایید کنید.
  3. به آدرس اینترنتی  iCloud.com رفته و با ورود به حساب شخصی خود گزینه Find my iPhone  را انتخاب کنید. توجه کنید که ممکن است پیغامی مبنی بر اینکه به دستگاهی که اکنون با آن کار می کنید اطمینان دارید، دریافت نمایید که در این صورت باید این پیغام را تایید کنید. پس از انجام این مرحله به روش نقشه باز شده می توانید آخرین مکان شناسایی شده دستگاه خود را مشاهده نمایید. علاوه بر ردیابی مک بوک، می توانید در این صفحه هنگی را از راه دور به روی مک بئک خود پلی کنید و از طریق این آهنگ مک بوک خود را پیدا کنید و یا حتی پسوردی را برای آن قرار دهید تا شخص سارق نتواند به اطلاعات شما در مک بوکتان دسترسی پیدا کند.

درست است که ردیابی مک بوک و لپ تاپ از طریق تنظیمات خود دستگاه امکان پذیر است و پیش تر در مورد چگونگی ردیابی توسط آن ها توضیح دادیم، اما این قابلیت، امکانات امنیتی فرآوانی را در اختیار ما قرار نخواهد داد. برنامه ها و نرم افزار های کاربردی وجود دارند که علاوه بر امکان ردیابی سیستم، گزینه های امنیتی بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند که در هنگام به سرقت رفتن لپ تاپ شما، می تواند بسیار مفید باشد. در ادامه به معرفی و شرح برخی از این نرم افزار ها می پردازیم.

  • PreyProject's Prey

یک برنامه بسیار پر کاربرد در زمینه ردیابی و نیز حفظ امنیت دستگاه شما می باشد. در این برنامه می توانید چندین دستگاه را برای ردیابی ثبت نمایید. در این برنامه علاوه بر ردیابی دستگاه خود می توانید از راه دور دستگاه خود را قفل نمایید، داده ها و اطلاعات شخصی خود را از راه دور بردارید و یا تمامی اطلاعات خود را پاک کنید تا امنیت اطلاعات خود را حفظ نمایید. علاوه بر این، شما می توانید پیغام های امنیتی را به روی دستگاه خود ارسال نمایید و از این طریق اطلاعات تصویری گرفته شده از دوربین دستگاه زرا دریافت نمایید که توسط این اطلاعات و ارائه آن به پلیس بتوانید دستگاه خود را پیدا نمایید. یکی دیگر از قابلیت های این برنامه امکان ایجاد پیغام صوتی و پلی کردن صدا از راه دور به روی دستگاه است که درمواقع گم شدن دستگاهتان به شما کمک می کند تا دستگاه خود را بازیابی کنید. چندین سطح مختلف از این برنامه وجود دارد اما بسته پایه تا سه دستگاه را پوشش می دهد و رایگان می باشد.

 

  • Hidden

یکی دیگر از برنامه های بسیار قوی و پرکاربرد در زمینه حفظ امنیت دستگاه و ردیابی آن، برنامه Hidden است اما این برنامه به صورت اختصاصی برای دستگاه های MacOS و iOS  طراحی شده است. این برنامه نیز می تواند امکاناتی هم چون عکس برداری و نیز ضبط صدا از راه دور را برای کاربران فعال نماید و نیز اجازه ردیابی دستگاه را به شما می دهد برای حفظ امنیت اطلاعات خود می توانید در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن دستگاهتان، اطلاعاتتان را از راه دور پاک کنید. هزینه بسته شخصی برای هر ماه استفاده از این برنامه ۲٫۹۹ دلار است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید